כתבת הענק אשר פורסמה ביום שישי האחרון חשפה כל מיני שיטות, דרכים, אמצעים, מחירים, וגאד'טים של חנויות ספיי שופ לציוד ריגול הקיימים בארץ.

הכתבה לא ציינה כי מי שמנסה לבסס חשד כל שהוא בדרך האזנת סתר, כניסה למחשב, פגיעה בפרטיות, צפוי לעמוד לדין או לחילופין לא יוכל בשום פנים להציג זאת בבית משפט כי השגת החומר נעשתה בדרך עברה.

נכון כי יש צעצועים סיניים זולים אשר לאחר שימוש אחד או שניים הם מתקלקלים. האזרח הפשוט לא יודע לתפעל אותם, וזה דורש ידע טכני נרחב. הדרכה, ליויי, ופעולות חקירה לצורך הוכחה בבית משפט.

אני מכיר את כל האמצעים הנמצאים בשוק הישראלי. ראשית הם יקרים פי כמה ממה שתואר בכתבה. הם דורשים הדרכה לא פשוטה. כאשר רוכשים ערכה מסויימת היא לא כוללת את הפריטים הנלווים שבלעדיהם לא ניתן לבצע שום פעולה. כגון סוללת גיבוי, וערכות משלימות.

נכון כי הפיתוי רב כאשר הנכם חוסכים כביכול כסף רב בעשותכם עבודה עצמית. אולם גם ההסתבכות שלכם בהאזנת סתר, חדירה לפרטיות, עברה על חוק המחשבים, יכולה לשלוח אתכם לכלא לכמה שנים.

יש תמיד לראות את חצי הכוס השנייה. לי ברור כי כל לקוח שיפנה אלי ויקבול על כך כי המחירים של משרד החקירות שלי גבוהים, אשלח אותו לקנות דרך העתון.

ומנקודת מבט אישית: כל אלו אשר מתפרנסים מהענף שלנו ואשר הציעו מרכולתם ומחיריהם בכתבה ירו לעצמם ברגל משתי סיבות: הראשונה מחירים לא ריאליים, השנייה משרדי חקירות יפסיקו להפנות לקוחות לחנויות הספיי שופ. וישיגו את הנדרש בכוחות עצמם.